چیلر صنعتی

چیلرهای صنعتی سیستم های سرمایشی هستند که اساسا جهت خنک کردن تجهیزات و ماشین آلات صنعتی موجود در مراکز تولیدی و کارخانه ها استفاده می شوند.

استفاده از این چیلر ها موجب ایجاد دمای مطلوب در تجهیزات و دستگاه ها شده و در نتیجه افزایش سرعت تولید، طول عمر دستگاه و کیفیت محصول می گردد.

ویژگی بارز چیلر های شرکت پارس نسیم صحرا:

  • استفاده از معتبر ترین برند های این صنعت
  • امکان طراحی خاص برای کاربری های خاص
  • ظرفیت واقعی سرمایش

محصولات چیلر صنعتی

چیلر صنعتی

سری PICM

سری PICM (TR3-10)  Mini Chiller قابلیت نصب و تعمیر در قسمتی از کارخانه بدون تعطیلی کل واحد ها قابلیت استفاده بصورت اختصاصی برای یک دستگاه

بیشتر بدانید
چیلر صنعتی

سری PICL

سری PICL (TR15-35)  Chiller بهره گیری از کمپرسور Hermetic Scroll ( برند کوپلند، دانفوس ) چند مداره ( استفاده از چند کمپرسور جهت کاهش مصرف

بیشتر بدانید
چیلر صنعتی

سری PICS

سری PICS(چیلر دوپارچه) (TR 5-2)  Mini Chiller چیلر مجزا از دو قسمت کندانسینگ و Indoor Unit دارای کمپرسور Hermetic Scroll ساخت شرکت Copeland قابلیت نصب

بیشتر بدانید

عملکرد چیلر در دستگاه تولید پلاستیک :

جهت خنک کردن روغن دستگاه و قالب از چیلر استفاده می شود. چیلر ها بر اساس مکانیزم تراکمی کار می کنند. آب مخزن را تا دمای 5 درجه سانتی گراد سرد کرده و این آب بوسیله پمپ به مدار خنک کننده دستگاه تزریق و قالبها پمپاژ شده و در یک سیکل بسته پس از جذب حرارت به مخزن چیلر برگشت داده میشود تا دوباره دمای آن کاهش یابد و همین طور این چرخه ادامه دارد. همانطور که در نمودار مشاهده می کنید، بیشترین زمان تولید سرد به شدن قالب اختصاص پیدا می کند، پس در صورت استفاده از چیلر های تراکمی هم می توان به تیراژ تولید افزود و هم کیفیت قطعات بهتر می شود.  

انتخاب چیلر مناسب :

محاسبه بار و انتخاب چیلر مناسب نیاز به مشخص کردن پارامتر های ذیل دارد:

  • دبی و دمای مناسب مایع خنک کاری
  • دبی و سرعت مواد تزریق شده در دستگاه
  • نوع ماده در حال تزریق ( پلی اتیلن HD و LD ،ABS ، نایلون ، پلی استایرن ، PVC و …)
  • تعداد قطعات تولیدی یا حجم مواد مصرفی هر دستگاه مطابق برنامه

پس از مشخص شدن پارامترهای فوق، با استفاده از نرم افزار مربوطه ظرفیت چیلر محاسبه می گردد.

 

تصویربرداری (Xray , MRI)

ماشین آلات پزشکی مانند MRI، اسکن PET و CAT، دستگاه های اشعه ایکس، آنالایزر خون، شتاب دهنده های خطی و سی تی اسکن مقدار زیادی گرما تولید می کنند. برای اینکه این اسکنرها با بالاترین بازده خود کار کنند، آهنربای داخل اسکنر باید به اندازه کافی خنک نگه داشته شود. به منظور کنترل بهتر درجه حرارت و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد از چیلرهای تراکمی استفاده می شوند.

صنایع غذایی و دارویی

در صنعت غذا و نوشیدنی، از چیلرهای صنعتی جهت نگهداشتن دمای مواد غذایی و مایعات مانند مواد لبنی در درجه حرارت خاصی استفاده می شود. همچنین در تولید نان، بیسکویت و … جهت خنک کردن میکسر، خنک کردن اسفنج، دمای مشخص مخمر مایع، از جمله موارد مصرف چیلر می باشد. همچنین در فرآیند تولید اکثر داروها از آنتی بیوتیک ها تا داروهای پیچیده قلب و عروق، نیاز به آب سرد می باشد. چیلرها کنترل دقیق بر دمای آب خنک را فراهم می کنند.

آزمایشگاه

در مراکز تحفیقاتی و پژوهشی به منظور خنک سازی نمونه های تحقیقاتی در سیکل بسته و یا باز از چیلرهای آزمایشگاهی استفاده می شود. چیلر های آزمایشگاهی در دو نوع دما مثبت و دما منفی عرضه می شود که در دما منفی از مایع اتیلین برای خنک سازی تا دمای 50- درجه سانتی گراد بهره برده می شود.

لیزر و جوش

چیلر در دستگاه لیزر یکی از ملحقات اصلی دستگاه می باشد. اشعه تشکیل شده در داخل تیوب لیزر گرمای بسیار زیادی را به همراه دارد، بنابراین باید به طریقی تیوب لیزر خنک شود تا باعث افزایش طول عمر تیوب شده و در صورت عدم استفاده از چیلر، تیوب بسیار گرم خواهد شد و بدین ترتیب به سرعت قدرت خود را از دست خواهد داد.

ماشین ابزار، فرزکاری، تراشکاری و CNC

در حین عملیات فرزکاری، تراشکاری، برش فلزات، سوراخ کاری و … به علت سرعت دورانی و براده برداری، ماشین و قطعه کار بیش از حد داغ می شوند که به سیستم خنک کاری نیاز دارد.

با استفاده از چیلر یا مینی چیلر و کنترل دقیق درجه حرارت، عمر ماشین افزایش می یابد و دقت عملیات ماشین کاری بالاتر می رود.

تقطیر

با تبدیل روش های سنتی استحصال گلاب و عرقیجات به فرآیندهای صنعتی، نیاز به خنک کاری مدرن بیش از پیش احساس می شود. در این صنایع می توان از چیلر یا برج خنک کننده جهت خنک کردن سریع تر و منظم تر بخار تولیدی و در نتیجه بالا بردن راندمان تولید و کیفیت محصول، استفاده کرد.